HARKOV ULUSAL HAVACILIK ÜNİVERSİTESİ

Harkov Ulusal Havacılık Üniversitesi 1930 yılında kurulmuş olup tarih boyunca uçak yapımı ve bilimi konusunda pek çok başarıya imza atmıştır. Üniversite dünyada ilk iniş takımı içeri çekilebilir yüksek hızlı uçak ve turbojet motoronun icadıyla (A.M. Liulka – kendisi su-27 gibi pek çok uçağıda dizayn etmiştir) adını dünya tarihine altın harflerle yazdırmıştır.
Üniversitenin en önemli bir diğer onuruda profesör I.G. Nemanın gözetmenliğinde havayollarına seri uçak üretimi yapmaktadır.
1977 yılından 1984 yılına kadar General O.K. Antonov üniversitenin uçak dizaynı bölümünün başkanlığını yapmıştır.
1980 yılında Lenin Madalyasıyla ödüllendirilmiştir.
Halihazırda 9.500 öğrencisine ek olarak 160 lisanüstü öğrencisine eğitim vermektedir. 650 öğretmen ve 2.500 çalışanı bulunan üniversitede eğitim görevlilerinin 120 tanesi profesör ünvanına sahiptir bunlara ek olarak üniversite 1 adet SSCB Lenin Madalyası, 7 adet SSCB Devlet Madalyası, 28 Ukrayna Devlet Madalyası, 11 SSCB Bakanlar Kurulu Madalyası ödülününde sahibidir.
Üniversite Sanayi ve Havaalanı Teknolojisi Örgütü, INTERVUZ uluslararası yüksek eğitim birliği ve Ukrayna Havacılık Örgütü üyesidir.
Harkov Ulusal Havacılık Üniversitesi ABD, Japonya, Almanya, Fransa, Meksika ve Çin den pek çok üniversite ve şirketle beraber “Alfa” Uzay İstasyonu programı dahilinde çalışmaktadır.
1992 yılında Üniversite yabancı öğrenci kabul programını başlattı ve halihazırda 500 ü aşkın yabancı öğrenciye eğitim vermektedir, bunlara ek olarak 25 hektarlık özel bir orman, 8 akademik bina, 1 adet araştırma enstitüsü, yaklaşık 1 milyon kitaplık bir kütüphane, kampüs, spor kompleksi, yüzme havuzu, tıbbi yardım kliniği, yemek ve dinlenme yerleri, banka, anaokulu vb. gibi binalarada ev sahipliği yapmaktadır.

Bazı Önemli Lisans Dalları:

Otomobil Taşımacılığı

Havayolları Bakım

Muhasebe ve Denetim

Uluslararası Ekonomi

Uygulamalı Dil Bilim

Uçak Motorları ve Güç Sistemleri

Havacılık Elektroniği

Sistem Analizi

Bilgi Bilimi

Uygulamalı Matematik

Güç Makinesi Sistemleri

Isı Gücü Mühendisliği

Makine Mimarisi

Mekanik Mühendisliği

Uygulamalı Mekanik

Sistem Mühendisliği

Otomasyon ve Bilgisayar-Entegre Teknolojileri

Hava Navigasyon

Jeodezi, Haritacılık ve Arazi Kullanımının Organizasyonu

Meteoroloji, Ayarlama ve Belgeleme

Meteoroloji ve Bilgi – Ölçüm Teknolojileri

Doğa ve Ekoloji Yönetimi

Radyo Teknikleri

Radyo – Elektronik Ekipmanlar

Telekomünikasyon

Bilgisayar Bilimi

Bilgisayar Mühendisliği

Yazılım Mühendisliği

Ticaret ve Girişim

Pazarlama

Muhasebe

Psikoloji

Felsefe

Bilgi Birikim ve Belgeleme