Harkov Ulusal Politeknik Enstitüsü

1885 te kurulan Harkov Ulusal Politeknik Enstitüsü o zamanki Rus İmparatorluğunun Ukrayna Eyaletinde kurulmuş olan ilk teknik üniversitedir.

Hali hazırda Doğru Ukrayna ve Harkovun en büyük üniversitesidir.

Bugün üniversitede eğitim gören 22.000 öğrencinin yanı sıra, bulundurduğu 21 kolej, 3 bilimsel araştırma merkezi ve 3 plan ve dizayn merkeziyle eğitim vermektedir.

buraya gelicez

Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Ukraynadaki üniversiteler seviyesinde eğitim verebilmek adına üniversite her gün eğitim yöntemlerini ve kadrosunu geliştirmektedir.

Üniversitede müfredat olarak profesyoneller tarafından hazırlanmış olan Tmazja programı kullanılmaktadır, bu program Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Fransa, Polonya, Çin ve Vietnamdan katılımcı üniversitelerin ortak olarak hazırladığı bir müfredattır.

Dünyanın pek çok ülkesinden 2400 öğrenci hali hazırda üniversitede eğitim görmektedir.

Şehrin büyük bir bölümüne kurulan ve 20 binadan oluşan üniversite ayrıca öğrenciler için ek hizmet binaları inşaa etmeye devam etmektedir ve bütün bunlara ek olarak 14 spor salonuna sahiptir.

Üniversitenin kütüphanesi 8 büyük fiziki ve 7 büyük elektronik bölümden oluşmaktadır ve 2.000.000 nun üzerinde kitaba ev sahipliği yapmaktadır.

Üniversitenin Magdeburg Üniversitesi(Almanya), Klagenfurt Üniversitesi(Avusturya), Lyon Üniversitesi(Fransa), Missetkam Üniversitesi(Macaristan), Petrolnskim Üniversitesi(Romanya), Antwerp Üniversitesi(Belçika), Iowa Üniversitesi(ABD), Manchester Üniversitesi(İngiltere), Anhui Üniversitesi(Çin), Hamburg Teknik Üniversitesi(Almanya).

Fakülteler:

Elektrik Mühendisliği – Mekanik Mühendisliği – Enerji Mühendisliği – Ulaşım Mühendisliği – Ekonomi ve İktisat – Psikoloji – Fizik – Yazılım Mühendisliği – Mütercim ve Tercümanlık – Uygulamalı Matematik – Nükleer Enerji Mühendisliği – İşletme – Kontrol Mühendisliği – Elektronik Mühendisliği – Kablosuz Sistemler Mühendisliği – Siyaset Mühendisliği – Sıvı ve Gazların Mekaniği – Mekaniğin Teorisi – Kimyasal Ekipman Mühendisliği – Bilgisayar Mühendisliği – İmalat Mühendisliği – Makine ve Ekipman Mühendisliği – Otomativ Mühendisliği – Bilgisayar ve Sistem Mühendisliği – Organik Elementlerin Mühendisliği – Petrol ve Gaz Mühendisliği – Kimya Mühendisliği – Gıda Mühendisliği – Endüstri Mühendisliği – Pazarlama.