Karazin Harkov Ulusal Üniversitesi

Ukraynanın gerek Sovyetler Birliği döneminde gerek Rus Çarlığı döneminde eğitimin başkenti olarak adlandırdığı Harkov şehrinin bu ünvanı almasında en önemli etkenlerden biri olan Karazin Üniversitesi Tıbbi ve Mühendeslik üzerine fakülteleriyle çok yönlü bir eğitim vermektedir. Şehir Merkezinde Kurulmuş olan üniverite aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci meydanına kurulmuştur.

1804 yılında Vasili Karazinin(1773 – 1842) çabalarıya kurulmuş olan üniversite Ukraynada aydınlanmanın en önemli kalelerinden biridir ve bununla beraber Lviv Üniversitesinin (1661 yılında kuruldu) ardından ülkenin en eski ikinci üniversitesidir.

Fakülteleri:

Tıp Fakültesi – 6 yıl lisans eğitiminin ardından mezun vermektedir.

Biyoloji ve Dalları Fakültesi – Biyoloji, Biyokimya, Psikoloji ve Genetik dalları 4 yıllık lisans eğitimden sonra mezun vermektedir.

Bilgisayar Bilimleri Fakültesi – Kontrol ve Bilgi Sistemleri Mühendisliği ve Savunma Sistemleri Mühendisliği 4 yıllık lisans eğitimden sonra mezun vermektedir.

Mekanik ve Matematik Fakültesi – Mekanik Mühendisliği, Uygulamalı Matematik ve Matematik 4 yıllık lisans eğitiminden sonra mezun vermektedir.

Yabancı Diller Fakültesi – İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerinin 4 yıllık lisans eğitiminin ardından mezun vermektedir.

Hukuk Fakültesi – Uluslararası hukuğun öğretildiği 4 yıllık bir eğitimin ardından mezun vermektedir.

Ekoloji Fakültesi – Doğa Bilimi, Doğayı Koruma ve Doğal Kaynakların Dengeli Kullanımı 4 yıllık lisans eğitiminin ardından mezun vermektedir.

Uluslararası İlişkiler ve Turizm Fakültesi – 4 yıllık lisans eğitiminin ardından mezun vermektedir.