Kiev Ulusal Taras Şevşenko Üniversitesi

Başkent Kiev deki Taras Şevşenko üniversitesi bütün Ukrayna üniversitelerinin bağlı olduğu ana üniversitedir, ülkenin en büyük üniversitelerinden biri olmasının yanında pek çok kişi tarafından ülkenin bilim ve kültür merkezi olarak gösterilmektedir.

1834 teki kuruluşundan bu yana ülkenin en değerli üniversiteleri arasında gösterilmesinin yanında 2008 ve 2009 yıllarında üniversiteden tamamen bağımsız bir araştırma merkezide kurmuştur.

Üniversite sahip olduğu bilgi ve bilgisayar merkezlerine ek olarak devasa bir kütüphaneye ve bir kaç gökyüzü gözlem evine de sahiptir.

Üniversite bugün çeşitli farklı ülkelerden 1176 uluslarası öğrencisi de buna dahil olmak üzere 26.000 öğrenciye eğitim vermektedir

buraya tekrar gelicez

Bu üniversitede okumuş ve bilime katkı sağlamış bazı bilim insanları ise
Mykola Astrleski , Maxim Rila ve Mykola Lysenkodur.

Üniversitenin isim babası ise ünlü Ukraynalı şair Taras Şevşenkodur, kendisi St.Petersburg da üniversite eğitimini tamamladıktan sonra üniversitenin komitesinde görev almıştır.

Üniversitenin Bölümleri:

Mikrobiyoloji, Biyokimya, Biyofizik, Su Kimyası, Biyoloji, Zooloji, Botanik, Genetik, Coğrafya, Meteroloji, Turizim Otelcilik, Jeoloji, Ekonomi, Hidrojeoloji, Jeofizik, Gazetecilik ve Yayımcılık, İletişim, Tarih, Arkeoloji, Radyasyon Fiziği, İktisat, Hukuk, Matematik, Makine Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Astronomi, Felsefe, Siyaset Bilimi, Mütercim ve Tercümanlık, Dil ve Edebiyat, Uluslarası İlişkiler, Lisansüstü Eğitim ve Hazırlık Fakültesi