Lviv Ulusal Ivan Franko Üniversitesi

Lviv Ulusal Üniversitesi Doğu Avrupanın en eski okularından biri olma özelliğini taşımasıyla beraber 1661 yılında dönemin Polonyasında kurulmuştur.

Üniversiteye isim babalığını ise ünlü Ukraynalı şair Ivan Franko yapmaktadır

Üniversite toplamda 18 fakülte, 7 bilimsel araştırma merkezi, bir adet gök yüzü gözlem evi, bilimsel bir kütüphane ve 6 müzeden oluşmaktadır

Üniversitede bir çok farklı ülkeden gelmiş olan 1.600 yabancı öğrencide dahil olmak üzere 18.500 öğrenci eğitim görmektedir.

Üniversite 1042 profesör, 643 doktora adayı, ve 158 profesör adayı eğitmeniyle eğitim hayatına devam etmektedir.

Ivan Franko üniversitesi gerek Ukraynanın gerekse Avrupanın en prestijli okullarından biridir ve bunun doğrultusunda Kanada, İngiltere, Fransa, Polonya, Almanya, Avusturya, Bulgaristan gibi 74 ülkeyle bilimsel işbirliği anlaşması ve Slovakya, Kanada, İngiltere, Fransa, Polonya, Almanya gibi ülkelerle ise öğrenci değişim programları vardır.

Üniversitenin Fakülteleri:

Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Coğrafya, Gazetecilik, Matematik, Güzel Sanatlar, Tarih, Arkeoloji, Astronomi, Felsefe, Jeoloji, Fizik, Elektrik Elektronik, İşletmecilik, Kimya, Biyoloji, Hukuk, Siyaset Bilimi, Mütercim ve Tercümanlık, Muhasebe, Yüksek Lisans, Hazırlık Fakültesi